Odnowa psychosomatyczna - niezbędny element w dobie koronowirusa
ADRIAN OLEWIŃSKI • dawno temuJednym ze skutków pandemii koronowirusa jest lęk i przewlekły stres. Stresujemy się izolacją, jesteśmy zagrożeni utratą pracy, boimy się o nasze zdrowie. Jak wrócić do równowagi? Czym jest odnowa psychosomatyczna i jakie ma znaczenie dla naszego organizmu?
Stres — jak sobie z nim radzono?
Ludzie od wieków obserwowali, jak zachowywały się ich organizmy w różnych sytuacjach. Po długotrwałym wystawieniu organizmu na stres naruszana była naturalna homeostaza organizmu. Mimo braku znajomości tych pojęć ludzie od zawsze szukali wewnętrznego spokoju, wypoczynku i zrozumienia zależności pomiędzy duszą i ciałem. Początkowo pomagały im w tym wierzenia pierwotne i łączenie się w grupy, które dawały poczucie bezpieczeństwa, a modlitwy czy formy medytacji wewnętrznej zapewniały wyciszenie. W obecnych czasach wiemy, iż w powrocie do stanu równowagi może nam pomóc odnowa psychosomatyczna.
Psychosomatyka
Niezbędnym do zrozumienia pojęcia "odnowy psychosomatycznej" jest zrozumienie psychosomatyki samej w sobie. Pojęcie to wykształciło się w latach 20-tych XIX w., natomiast już starożytni zwracali uwagę na wpływ pewnych miejsc i okoliczności sprzyjających polepszeniu samopoczucia w ujęciu ciała, umysłu i duszy. Nazwa tej nauki łączy w sobie dwa słowa pochodzenia greckiego: "psyche" - określające to, co duchowe i w jakimś stopniu eteryczne oraz "soma" - czyli to, co namacalne i przyziemne. Sam Platon zwracał uwagę na ujęcie holistyczne zdrowia, a nie jego składowych samych w sobie.
Psychosomatykę jako termin medyczny wprowadził do użytku Johann Christian August Heinroth, która z czasem była studiowana również przez innych badaczy takich jak, np.: Freud, Ferenczi, Deutsch, Jellieffe. Wiązali oni zaburzenia na poziomie fizjologicznym z niespełnionymi i stłumionymi pragnieniami. Psychoanaliza Sigmunda Freuda doprowadziła natomiast badaczy do uformowania teorii opierających się na konkretnej przyczynowości dla poszczególnych schorzeń psychosomatycznych, co następnie doprowadziło do stworzenia listy najczęściej występujących schorzeń natury psychosomatycznej - Chicagowskiej siódemki. W jej skład wchodzą:
• nadciśnienie tętnicze,
• choroba wrzodowa żołądka,
• nadczynność tarczycy,
• zapalne choroby jelita grubego,
• atopowe zapalenie skóry,
• reumatoidalne zapalenie stawów
• astma oskrzelowa.
Koncepcja stresu Hansa Salyego natomiast ewoluowała w teorię, iż zmiany organiczne w ludzkim ciele mogą być wywołane przez każdy czynnik stresogenny. Czynnikami takimi może być osobowość każdego z nas, która określa reakcję w danych sytuacjach, środowisko, w którym się znajdujemy oraz działanie stresu samo w sobie. Richard Lazarus i Susan Folkman również zgadzali się z tymi teoriami, idąc krok dalej i określając stres jako relację między człowiekiem a otoczeniem, w której dobrostan oraz zasoby poznawcze są postrzegane przez człowieka jako zagrożone w danej sytuacji. Idąc tym tropem, stres powiązany jest z napięciem emocjonalnym występującym w każdym z nas zależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy i otoczenia w jakim musimy funkcjonować.
Obecnie do schorzeń natury psychosomatycznej możemy zaliczyć również:
• choroby autoimmunologiczne,
• zaburzenia snu i apetytu,
• otyłość,
• migreny,
• chorobę niedokrwienną serca,
• uzależnienia i tiki.
Odnowa psychosomatyczna
Naprzeciw tych schorzeń wychodzi zatem odnowa psychosomatyczna. Jest ona przywróceniem zdrowia — powrotem organizmu do pierwotnego dobrostanu pomiędzy ciałem a umysłem i umysłem a ciałem. Jest to działanie w sposób kompleksowy na organizm ludzki poprzez m.in. środki: biologiczne i psychologiczne, socjologiczne, medyczne, filozoficzne, ekologiczne, pedagogiczne oraz kulturę fizyczną samą w sobie.
Koronawirus — jak sobie radzić ze stresem w domu?
W dobie koronawirusa, kiedy większość z nas przebywa w domu, możemy zatem zadbać o: prawidłowy rytm i jakość snu, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną w warunkach domowych. Jako część odpowiedzialną za komfort psychiczny — nasze psyche — możemy skupić się na naszej pasji, medytować czy oddać się modlitwie. Polecam także zaznajomić się z tematyką treningów: Autogennego Schultza czy Progresywnego Jacobsona. Znajdziecie je w różnych wariantach, np.: na YouTube.
W razie pytań czy chęci dyskusji zapraszam na moje socialmedia.
Adrian Olewiński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze